Tytuł: GDPhotography :: projekt SAJKIATRYK 2012

Dodane przez wojt683 dnia 21/03/2012 21:34
#1

gdp.art.pl/images/sajkiatryk/sajkiatryk.jpg

W środę 28 marca o godz. 19:00 w toruńskiej Od Nowie odbędzie się wernisaż miejscowej grupy malarskiej Szarańczecze, którą tworzą Kalina Kudzewicz i Dorota Skupniewicz.

My jako GDP mieliśmy okazję pomóc w projekcie, wykonaliśmy zdjęcia dokumentujące akcje malowania figur geometrycznych na ścianach w toruńskim szpitalu psychiatrycznym. Właśnie te zdjęcia dokumentujące pracę naszych koleżanek zobaczymy na wernisażu w Od Nowie.

Informację na temat gupy Szarańczecze znajdują się na profilu facebooka: https://www.faceb...57?sk=info
Dla niemających konta zacytuję:
SZARAŃCZECZE tworzą: Kalina Ku. i Dorota Sk.. Jest to początkująca grupa artystyczna, która chce działać zawsze tam, gdzie ciemno i źle, zawsze tam, gdzie można ubrudzić łapki, a potem je wyczyścić i pokolorować na najbardziej odjazdowe barwy. Nie robimy uników, nie uciekamy od wysoko postawionej poprzeczki. Działamy same/sami, ale też wspólnie. W gronie przyjaciół i dla wszechświata. Bo to się liczy po pierwsze, po pierwsze i po pierwsze.


Odnośnie już samej akcji malowania zapraszam pod linka:
https://www.faceb...260177214/
Również zacytuję:
Nasz projekt to ukazanie ewolucji wnętrza szpitalu psychiatrycznego w Toruniu przy ulicy Mickiewicza (wystawa fotograficzna połączona z ekspozycją grafik powstałych w tymże okresie). Od lutego zeszłego roku prowadzimy w szpitalu akcję mającą na celu ożywienie instytucji i stworzenie w nim klimatu pozytywnie oddziałującego na pacjentki placówki. "Włamałyśmy" się do środka - przeinterpretowałyśmy przestrzeń. Chciałyśmy stworzyć miejsce, w którym osoba chora będzie mogła poczuć się bezpiecznie i mało tego liczymy, że ożywi to jej wyobraźnię, że stworzymy przestrzeń, która kreuje wnętrze człowieka, otwiera go i pomaga w wyjściu ze stanu chorobowego. To na ścianach. Nasz projekt zakładał radykalną zmianę kolorystyki oraz wystroju korytarza, świetlicy oraz palarni (powstały malarskie geometryczne kompozycje). Ponadto jedna z nas - Dorota, w czasie pobytu w szpitalu ukazała jeszcze inny aspekt bycia "tu i teraz" w szpitalu, pokazała jak stan chorobowy wygląda od środka - dzięki własnym grafikom oraz naściennym napisom-sloganom (te ostatnie trafiły na nasze facebookowe strony jako akcja partyzancka, swoisty krzyk z wewnątrz). Chcemy podsumować efekt naszego artystycznego przedsięwzięcia, ponadto pokazać otoczeniu - jak tak zwane "wariatkowo" wygląda od środka (dosłownie i w przenośni) naprawdę. Efekt naszych prac zostanie przedstawiony w Galerii 011 w toruńskim klubie pracy twórczej "Od Nowa" pod koniec marca. Chcemy pokazać szpital psychiatryczny inaczej.

W Polskim designie, grafice użytkowej artystyczne projektowanie przestrzeni szpitalnych dopiero raczkuje. Dopiero raczkuje renowacja starych placówek. Trochę (jako społeczeństwo) zamykamy się na problemy depresji, schizofrenii i innych problemów psychicznych. Tabu. Nasza akcja, to akcja młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w życie, jednak co to życie pokaże nikt nie wie. Same, jako przyjaciółki i początkujące artystki, zderzyłyśmy się z problemami psychicznymi. Chcemy o nich mówić, pokazywać, zmieniać spojrzenie innych, pomagać. Efekty naszych prac są namacalne - o tym mówią nawet lekarze. O tym mówią (póki co) nasi znajomi. Chcemy szerszego odbioru. Bo warto. Chcemy pokazać to co nam samym dało ogromną siłę i tą siłę chcemy przekazać dalej. Chcemy też dalej podążać w obranym kierunku - naświetlać problemy, modyfikować, zapraszać do dyskusji.


W trakcje imprezy odbędzie się również koncert zespołu Funkwagen:
https://www.faceb...243884700/